لوله آتشخوار
بخش های سایت
دوستان

شگفت انگیز:  سرویس دیجیتال بخش فناوری پرتال برترین ها قصد دارد در 5 شنبه های هر هفته، نگاهی داشته باشد به آخرین رویدادهای دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در هفته ای که گذشت. این گزارش های اختصاصی تلاش می کند تا فضای ICT کشور و اتفاقات و رویدادهایی که در آن در حال وقوع هست را با نثری روان و ساده و خواندنی در اختیار جامعه مخاطبان سایت برترین ها قرار دهد. قطعا در این راه، نظرات و پیشنهادات بینندگان عزیز سایت نیز می تواند هیات تحریریه سرویس دیجیتال پرتال را در ارائه گزارشات و محتواهای ارزنده در این حوزه، یاری کند.

همچون روال 5 شنبه های هر هفته، گزارش هفتگی ما نگاهی خواهد داشت به آخرین رویدادهای دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در هفته ای که گذشت. در این جستار، سعی و روال بر آن بوده است تا مهم ترین رویدادهای فضای دیجیتالی کشور، در عرصه: اخبار شرکت های دولتی، اخبار بخش خصوصی، اخبار بانکداری مجازی معرفی شود. در کنار این سه محور، معرفی کتاب و سایت های ایرانی نیز، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

همان طور که شاید در اخبار شنیده یا خوانده باشید، این هفته، تمرکز اخبار، بیش تر بر روی مسائل مربوط به مزایده مخابرات و پیدا شدن یک شرکت خصوصی جدید، برای خرید اکثریت سهام این شرکت مهم تازه خصوصی شده ایران متمرکز بود. عذرخواهی تلگرام بابت مشکلات فنی سرویس آن در ایران، در کنار اوج گرفتن پست بازی ها در اینستاگرام مسئولان ارشد هسته ای کشور، موضوعی بود که بیش ترین توجهات را به خود جلب کرد. برای بررسی مهم ترین اخبار، با ما همراه باشید.

طبق رسم همیشگی، نخستین خبر را به فعالیت بورس بازان ایرانی در فضای مجازی اختصاص می دهیم.

شاخص کل، در انتظار 20 تیر!

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

اوضاع بورس ایران در هفته ای که گذشت، بهتر از هفته های قبل بود، به طوری که بار دیگر، شاخص کل، صعود 1000 واحدی را تجربه کرد. جامعه بورس بازان ایرانی در فضای مجازی به خصوص در انجمن های اینترنتی و گروه های تلگرامی، از بازگشت احتمالی امید و سرمایه به بورس کشور خبر داده اند که انتظار می رود، با اخبار هسته ای فردا، هفته ای سراسر سبز برای بورس بازان ایرانی، پیش رو باشد. آیا فکر می کنید، شنبه، روز تاریخی برای بورس ایران باشد؟ این موضوع را در یادداشتی، مورد بررسی قرار دادیم. دقیق ترین اطلاعات درباره بورس ایران، همواره از طریق آدرس tsetmc.com قابل دسترسی می باشد.

شاتل: خریدار مخابرات هستیم

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

این هفته، شرکت شاتل، یکی از خبرسازترین شرکت های دنیای فناوری اطلاعات ایران بود. رییس هیات مدیره این شرکت اعلام کرد که حاضر به خرید 51 درصد سهام مخابرات، می باشد. وی، اقدام به خرید سهام مخابرات را، مطابق پروانه این شرکت اعلام کرده و از ارسال درخواست مکتوب این شرکت به وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم و مقررات و ارتباطات رادیویی خبر داد. محمدحسن شانه ساززاده در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در پاسخ به کسانی که اقدام این شرکت برای خرید سهام مالک شرکت مخابرات ایران را بازی تبلیغاتی عنوان کرده بودند، اظهار کرد: سه شرکت شاتل، های وب و نداگستر صبا که به صورت مشترک متقاضی خرید سهام توسعه اعتماد مبین هستند، ضمن اعلام آمادگی برای خرید این سهام، نامه کسب اجازه این خرید را به وزارت ارتباطات و رگولاتوری ارائه داده اند.

این که شاتل، به دلیل صلاحیت های امنیتی، مجوز شرکت در مزایده خرید سهام مخابرات از سهامدار فعلی را پیدا کند یا خیر، موضوعی است که به چالش اول پیش روی این شرکت خصوصی فعال در حوزه اینترنت پر سرعت کشور، بدل شده است. برنده شدن توسعه اعتماد مبین، و حضور این شرکت به عنوان تنها شرکت تأیید صلاحیت شده در مزایده سال 88 واگذاری شرکت مخابرات ایران، مساله ای بود که نشان می دهد، واگذاری شرکت مخابرات ایران، به بخش خصوصی، تنها مساله واگذاری اسمی چند برگ سهام به شخصیت حقوقی یا حقیقی نیست و باید مصالح ملی در نظر گرفته شود.

هنوز، هیچ گونه واکنش رسمی از سوی مقامات، درباره آمادگی خرید شاتل برای سهام مخابرات، ارائه نشده است و به نظر می رسد، داستان سهامداری اکثریت شرکت مخابرات ایران، همچنان سوژه خوبی برای رسانه های فعال در عرصه آی تی ایران باشد. البته ناگفته پیداست، در صورتی که کنسرسیوم شاتل، موفق به خرید سهام مخابرات بشود، خود را تبدیل به قدرت اول مخابرات ایران و بعضاً خاورمیانه خواهد کرد که یک پیروزی تاریخی، برای یک کارآفرینی دیجیتالی ایرانی محسوب می شود.

هشدار سازمان رگولاتوری: مراقب نرم افزارهای موبایلی هزینه انداز، باشید!

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

اوایل این هفته بود که خبر دار شدیم، تعدادی از مشترکان موبایل، از هزینه های بالای صورتحساب میان دوره ای خود، شکایت کرده و از این که برخی از هزینه های اعلامی، مربوط به تماس با کشورهای دور افتاده آفریقایی بود، ابزار تعجب کردند. در همین راستا، به گزارش ایسنا، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اخیراً درباره درج هزینه های تماس بین المللی در صورتحساب مشترکان تلفن همراه هشدار داده و تاکید کرد مشترکان تلفن همراه باید درباره برنامه هایی که توسط بدافزارها بر روی گوشی هایشان نصب می شود و تماس با شماره های تبلیغاتی مراقب باشند.

برخی از مشترکان موبایل، امروزه با برنامه های ماهواره ای تماس می گیرند و بعضاً در مسابقاتی که در شبکه های فارسی ماهواره ای برگزار می شود، شرکت می کنند که قطعاً این موارد، هزینه های بالایی را برایان ها به همراه خواهد آورد. توسعه نرم افزارهای موبایل و استفاده مردم از گوشی های هوشمند، سبب شده است تا ضریب آسیب پذیری مشترکان موبایل و اینترنت در ایران، به شدت افزایش یابد که این موضوع را در گزارش های هفتگی پلیس سایبر ایران، می توان مشاهده کرد.

شرکت مخابرات: تهرانی ها، 45 میلیارد تومان به مخابرات بدهکارند!

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

شرکت مخابرات که قبلاً اعلام کرده بود، تهرانی ها روزانه 9 هزار بار فحش رکیک به اپراتورهای 118 می دهند، این هفته اعلام کرد که مشترکان تهرانی عزیز، قریب به 45 میلیارد تومان به شرکت مخابرات بدهکار هستند. اواخر سال گذشته نیز، اعلام شده بود که دستگاه های دولتی کشور، قریب به 800 میلیارد تومان به شرکت مخابرات ایران بدهکار هستند. موضوع بدهی به شرکت مخابرات، که امروزه ردیف بودجه دولتی ندارد و به طور خصوصی مدیریت می شود، مساله جدی است که باید به جهت ارتقای کیفی و کمی سیستم ها و روش های عملیاتی در این شرکت بزرگ ارتباطی کشور، چاره ای برایان اندیشیده شود.

تلگرام: مشکل فنی سرویس خود در ایران را بر طرف کردیم

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

پس از کش و قوس های فراوانی که درباره مشکلات در ارائه سرویس دهنده محبوب تلگرام برای ایرانیان در ماه های اخیر، ایجاد شده بود، این شرکت در توییتر خود، خبر از بر طرف شدن مشکلات فنی تلگرام در ایران داد. ایرانیان، دومین گروه پر مخاطب در این نرم افزار تعاملی هستند که به دلیل مشکلاتی که در وایبر ایجاد شده است، به این نرم افزار به اصطلاح، کوچ کرده اند. عذرخواهی تلگرام در خصوص مشکلات فنی، خیال وزارت ارتباطاتی ها را برای مدتی راحت کرد تا از هجمه رسانه ها و کاربران درباره احتمال فیلتر شدن تلگرام، در امان باشند. شاید بعد از مشخص شدن تکلیف تلگرام، نوبت به فیس بوک باشد که زمزمه های فیلترینگ هوشمندان، همچنان ورد محافل خبری کشور می باشد.

هشدار یک هکر ایرانی درباره ضعف تلگرام!

این هفته نیز مطلع شدیم که یک هکر کلاه سفید ایرانی، حفره امنیتی را در تلگرام کشف کرده است و به کاربران ایرانی این نرم افزار، نسبت به آسیب پذیر شدن از سمت این حفره، هشدار داد. وی درباره مشخصات این حفره امنیتی گفت: در تلگرام سرویسی وجود دارد که با استفاده از آن می توان حساب کاربری در تلگرام را غیرفعال کرد و این حفره می تواند با جعل درخواست برای کاربران از طریق لینک ارسالی تلگرام و یا سایر صفحه های وب ارسال شده که پس از استفاده از آن تمامی اطلاعات و حساب کاربری فرد در تلگرام از بین خواهد رفت.

وی همچنین گفت آسیب پذیری دیگری از تلگرام کشف شد که با درخواست فراموشی رمز عبور، این گزینه به صورت کد هش شده قابل مشاهده است. عضو تیم امنیتی آشیانه با اعلام خطرناک بودن این حفره اعلام کرد که کاربران تلگرام تا حل مشکل از سوی این سرویس دهنده از صفحه my.telegram.org استفاده نکنند و لینک های ارسالی از سوی تلگرام را نادیده بگیرند.

به نظر می رسد، سازمان پدافند سایبر کشور، باید هر از گاهی از طریق اطلاع رسانی های رسمی در کشور، کاربران میلیونی ایرانی را نسبت به آسیب های اطلاعاتی و امنیتی موجود بر روی این نرم افزارها، آگاه کند.

صدا و سیما: فیس بوک بازی و اینستاگرام بازی هنرمندان، ممنوع نیست!

صدا و سیما این هفته با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد، خبر مربوط به ممنوعیت فعالیت مجریان و هنرمندان سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در شبکه های اجتماعی، ممنوع نیست و مطالبی که در این زمینه، اخیراً منتشر شده بود، تکذیب می شود. گفتنی است، شمار زیادی از مجریان و هنرمندان فعال در برنامه های مختلف شبکه های صدا و سیما، در شبکه های اجتماعی از قبیل، توییتر، فیس بوک و اینستاگرام فعالیت داشته و بعضاً، بیش از 100 هزار فالوور در اختیار دارند. سودابه حسنی دوخت، رامبد جوان، شاهین جمشیدی، فرزاد حسنی، آزاده نامداری، مژده لواسانی، از جمله مجریان صدا و سیما هستند که در شبکه های اجتماعی، فعالیت دارند.

سرویس دیجیتال پرتال برترین ها، بزودی درباره فعالیت هنرمندان سیما در فضای شبکه های اجتماعی، گزارشی ارائه خواهد کرد. در سرویس چهره ها نیز، می توانید اخبار فعالیت هنرمندان و شخصیت های مشهور را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

خبر ساز شدن فعالیت پسر رییس سابق رسانه ملی در رایتل!

یکی از اخبار جنجالی این هفته که در شبکه های اجتماعی نیز، بازتاب فراوانی یافت، مربوط بود به فعالیت پسر آقای ضرغامی، رییس اسبق رسانه ملی ایران که گفته شده بود در شرکت رایتل، اپراتور تلفن همراه، بعنوان مشاور مدیرعامل فعالیت دارد. ضرغامی، بلافاصله با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود با عنوان "عذرخواهی از مرتضی"، خبر منتشر شده توسط روزنامه آرمان را تکذیب و از پسرش برای این که نتوانسته است پدر خوبی برای وی باشد، عذرخواهی کرد.

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

وزارت ارتباطات، معاونت فناوری ندارد!

این هفته مطلع شدیم که معاونت فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بیش از 3 ماه هست که بدون سرپرست اداره می شود و فردی برای این پست، تعیین نشده است. سید مجتبی هاشمی، که به دلیل دبیری ستاد توسعه فناوری اطلاعات ریاست جمهوری فعالیت دارد، از این سمت استعفا داده است. با توجه به این که، این معاونت یکی از کلیدی ترین بخش ها در وزارت ارتباطات ایران به شمار می رود، انتظار می رود، این وزارتخانه، توجه جدی برای تعیین مدیریت مستقل برای راهبردی ماموریت های محوله این بخش، مبذول کند.

تأخیر در برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی به 4 ماه رسید!

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

این هفته، برخی از رسانه ها، از عدم برگزاری منظم جلسات شورای عالی فضای مجازی انتقاد کردند. گفته می شود، قریب به 4 ماه هست که شورای عالی فضای مجازی، جلسه ای رسمی برگزار نکرده است. درحالی که براساس حکم تشکیل شورای عالی فضای مجازی، مقرر شده که هر سه هفته یک بار جلسات این شورا برگزار شود، بیش از ۴ ماه از آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی می گذرد.

به گزارش خبرنگار مهر، از زمان برگزاری آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی بیش از ۴ ماه می گذرد و با وجود آنکه این شورا باید هر سه هفته یک بار به ریاست رئیس جمهور تشکیل جلسه دهد اما خبری از برگزاری این جلسات نیست. بی نظمی و تعویق در برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی موضوع تازه ای نیست و علاوه بر بی نظمی ها در برگزاری این جلسات در دولت دهم، دولت یازدهم نیز در برگزاری جلسات عالی ترین شورای سیاستگذاری در حوزه فضای مجازی جدیت به خرج نمی دهد.

عدم برگزاری منظم جلسات، سبب می شود تا پیوست فرهنگی پروژه های شرکتی مانند رایتل، که برای برقراری ارتباط تصویری، نیاز به اخذ مجوز از این شورا داشته باشد، مدت ها، بلاتکلیف بماند. امیدواریم، طبق منویات مقام معظم رهبری، این شورا، بتواند به صیانت از فضای مجازی کشور به طور جدی با همکاری سایر بخش ها، اقدام کند.

دبیر شورای عالی ICT ایران: 30 سال از دنیا عقب هستیم!

این جمله ای بود که روز گذشته، نصرالله جهانگرد، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات، درباره چالش های دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران عنوان کرد. وی با بیان اینکه برای اولین بار در برنامه توسعه شاهد اهداف طولی هستیم، ابراز کرد: امروزه با توسعه شبکه پرظرفیت موبایل 3G و 4G شاهد دگرگون شدن فضای ICT در کشور هستیم. موتور پیش برنده این حوزه بازار تقاضاست. او با بیان اینکه رفتار ما در حوزه ICT با دنیای کنونی دارای شکاف 20 تا 30 سال است، افزود: قطعاً نیمی از برنامه توسعه اقتصادی 8 درصدی باید از حوزه دانش تأمین شود و محرک آن ICT است.

اخبار بخش خصوصی فناوری اطلاعات ایران

نیم صفحه اول روزنامه فناوران اطلاعات، که روز سه شنبه این هفته منتشر شد، در ادامه مشاهده می شود. کلاهبرداری از شرکت های دانش بنیان ایران، به عنوان سرمقاله این شماره روزنامه، ارائه شده است.

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

شاتل، اپراتور برتر اینترنت پر سرعت کشور، خبر از آمادگی خود برای خرید سهام شرکت مخابرات ایران داد.

پرشین بلاگ، نخستین سرویس دهنده وبلاگ نویسی در ایران، 14 ساله شد.

مدیر سایت بلاگفا، از سرویس دهندگان وبلاگ در ایران، به دلیل مشکلات فنی سرور پرتال در ماه های اخیر، از مشترکانش عذرخواهی کرد.

میهن بلاگ، از سرویس دهندگان وبلاگ نویسی فارسی، از برنامه این پرتال برای ارائه فونت های متنوع و تغییر در ظاهر کلیه وبلاگ های ثبت شده در این سامانه خبر داد.

نمایندگی گوشی های اچ تی سی اعلام کرد، خدمات گارانتی این گوشی ها در بازار ایران، به 18 ماه افزایش یافت.

خندوانه، برنامه طنز شبکه نسیم سیما، صفحه اینستاگرام خود را راه اندازی کرد.

کانون پرورش فکری کودکان ایران، بازی عمو نوروز، رؤیایی آدم برفی را منتشر کرد.

شرکت داده پردازی ایران، از ساخت یک مجموعه ورزشی بزرگ در ساختمان مرکزی خود خبر داد.

پرتال دیجی کالا، از برگزاری مسابقه اینترنتی به مناسبت ماه مبارک رمضان خبر داد.

سایت روزنامه فناوری اطلاعات، نخستین روزنامه فناوری اطلاعات ایران پس از هفته ها غیر فعال بودن، آغاز به کار کرد.

رایتل، اپراتور تلفن همراه کشور، از هفتمین نمایشگاه مجازی خود، رونمایی کرد.

ایرانسل، نخستین اپراتور خصوصی تلفن همراه ایران، جزییات جشنواره رمضان ایرانسل را تشریح کرد.

اخبار بانکداری مجازی

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان، از افزایش 53 درصدی تراکنش های پککو خبر داد.

بانک پارسیان اعلام کرد، شعبه های خود را با الگو برداری از بانک های بزرگ دنیا، هوشمند خواهد کرد.

بانک ملت اعلام کرد، 16 میلیون نفر از درگاه خدمات بانکداری مجازی این بانک، استفاده می کنند.

بانک شهر، سامانه 8655 را برای تبادل اطلاعات مشترکان با این بانک اعلام کرد.

بانک مرکزی اعلام کرد، فرم نسبت خالص دارایی های ثابت بانک ها، از طریق اینترنت دریافت می شود.

بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: سرویس همراه بانک USSD که به نام این بانک در سایت ها آمده غیرقابل استفاده بوده و مورد تأیید این بانک نیست.

بانک دی، سامانه الکترونیکی 766 خود راه افتتاح کرد.

بانک اقتصاد نوین، از بروز اختلال در برخی از خدمات بانکداری مجازی خود خبر داد.

معرفی سایت

یکی از بخش های گزارش هفتگی، معرفی و تحلیل سایت است که این هفته نیز، تحلیل سایت را به یکی از سایت های فارسی اختصاص داده ایم. سایت پندار دات نت، یکی از با سابقه ترین سایت های فرهنگی و هنری ایران در فضای مجازی می باشد که بیش از 15 سال در این عرصه، فعالیت دارد.

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

این سایت که در آدرس http://pendar.net قرار دارد، موضوعات گوناگون فرهنگی، هنری، سینمایی و اجتماعی ایران و جهان را، در قالب های متنی و ویدئویی، ارائه می کند که مخاطبان خاص خود را به همراه دارد. سایت پندار، دارای یک شبکه اجتماعی ویژه برای مخاطبان خود است که در نشانی pendar.com/register قرار دارد. نیما افشار نادری، مدیر این پرتال، سرویس های جدیدی به نسخه امروزی پندار دات نت اضافه کرده است که از آن می توان به بخش ویدئو در نشانی http://pendar.net/videos اشاره داشت. صفحات ویژه پندار، که در نشانی http://pendar.net/specials قرار دارد، به موضوعات جالبی اشاره می کند که پیشنهاد می کنیم، از آن دیدن کنید. پندار را در 8 شبکه اجتماعی می توان دنبال کرد که در سمت چپ ایندکس سایت، نشانیان ها درج شده است. موفقیت این مجموعه با سابقه فعال در عرصه فضای مجازی کشور را آرزومندیم.

معرفی کتاب

معرفی کتاب این هفته را با دو کتاب، پی می گیریم. کتاب اول، اختصاص دارد به کتابی از نشر مرکز و نوشته مانوئل کاستلز مشهور. این کتاب که "شبکه های خشم و امید، نگاهی به جنبش های اجتماعی در عصر اینترنت" نام دارد، توسط مانوئل کاستلز، محقق شهیر اسپانیایی، تألیف و توسط مجتبی قلی پور، به فارسی برگردانده شده است.

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

این کتاب 320 صفحه ای که توسط استاد مرتضی حقیقی، پیشکسوت گرافیک ایران، تصویر سازی جلدان انجام شده است، به مقوله نقش شبکه های اجتماعی اینترنت، در بروز جنبش های اجتماعی فراگیر، و نقشان ها در انقلاب ها و اطلاع رسانی های گسترده بین ملت ها در سال های اخیر، اشاره می کند. نقش توییتر در جنبش تسخیر وال استریت، که موجی تاریخی از راهبردی جنبش های مردمی خود جوش از طریق فضای مجازی را به تصویر کشاند، مقوله ای است که در این کتاب در چند فصل، به آن پرداخته شده است. مطالعه این کتاب به فعالان فناوری اطلاعات و محققان حوزه جامعه اطلاعاتی و جامعه شناسی سایبر، پیشنهاد می شود.

کتاب بعدی، کتابی است که به آموزش نرم افزار مشهور ورد پرس، برای راه اندازی سایت اشاره می کند. نشر کلید، با ابتکار جالب خود در ارائه کتاب های جیبی کاربردی در زمینه فناوری اطلاعات، این بار کتابی با موضوع وردپرس را در اختیار جامعه مخاطبانش قرار دهد. این کتاب توسط احسان مظلومی نوشته شده است.

از خبرسازی شاتل تا طلب 800 میلیاردی

در این کتاب یادمیگیریم که وردپرس را دانلود کنیم و روی یک سایت رایگان نصب کنیم. همچنین راه اندازی یک سرور روی کامپیوتر و نصب وردپرس رویان را هم بررسی می کنیم. سپس با محیط وردپرس و امکانات آن آشنا می شویم. صفحات مورد نظرمان را می سازیم، محتوا در آن ها قرار می دهیم. روش ارسال عکس، فیلم و ... به سایت را بررسی می کنیم و ....

نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الكترونیك :
متن پیام :
كد امنیتی :
برترین مطالب روز
خريد vpn
برترین مطالب هفته
برترین مطالب ماه
برترین مطالب سال