لوله آتشخوار
بخش های سایت
دوستان

شگفت انگیز: مرکز تحقیقاتی اپتیکی هانوفر، اخیراً اعلام کرده اند که قصد دارند سامانه ای بر روی گوشی های هوشمند نصب کنند تا نسبت به تست بارداری و دیابت در خانم اقدام کند.

تست حاملگی با سنسورهای گوشی هوشمند

(قرار دادن سامانه تست بارداری و دیابت بر روی گوشی های هوشمند، انقلابی در پزشکی ایجاد می کند)

پرتال بیزینس وایر به نقل نشریه پزشکی معتبر اپتیک اکسپرس اعلام کرد، محققان مرکز فناوری های اپتیکی دانشگاه هانوفر آلمان، یک سنسور فیبرنوری پیشرفته ای را برای گوشی های هوشمند طراحی و ساخته اند که قادر است، در زمینه های مختلف از جمله تست های بیو مولکولی مورد استفاده قرار بگیرد. این سنسورهای نوری، توانایی تست بارداری و میزان ابتلای خانم ها به مرض دیابت را نیز دارا می باشد. اطلاعاتی که این سنسورها دریافت می کنند، به اپلیکیشنی که در گوشی های هوشمند به این منظور نصب شده است انتقال پیدا می کند.

اطلاعات منتقل شده به گوشی های هوشمند، این امکان را به دارنده گوشی می دهد تا از حرکت مایعات در داخل بدن خود، جریان خون، فرآیند تنفس و مواردی از این جمله به صورت سه بعدی، اطلاع یابد. همانند روشی که در سونوگرافی از آن استفاده می شود. محققان قصد دارند تا از این روش خلاقانه، برای انتقال اطلاعات دریافتی از سنسورها به سامانه های پیشرفته پزشکی در مراکز درمانی کشورهای مختلف جهان استفاده کنند تا پزشکان را در معاینات بالینی بیماران، از راه دور، یاری کند. این خدمات از طریق جی پی اس منتقل می شود.

گفته می شود سنسوری که در گوشی هوشمند به کار می رود و انتقال دهنده اطلاعات دریافتی به اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی های هوشمند می باشد، از پدیده ای به نام سطح رزونانس پلاسمون یا surface plasmon resonance (SPR استفاده می کند. این پدید، هنگامی اتفاق می افتد که نور اطراف الکترون ها روی سطحی از غشای فلزی نازک در تماس با مایع به آهستگی تکان می خورد. از طریق آهسته تکان خوردن مولکول ها، امکان کار کردن روی فرمول (ترکیب) مایع یا حضور مولکول های خاص و یا گازها می باشد.

به طور معمول این فرایند نیازمند تجهیزات حجیم آزمایشگاهی است، اما این تیم تحقیقاتی دانشگاه هانوفر، تلاش دارند تا "فناوری های اپتیکی”، آن را به سنسوری که در پشت گوشی های هوشمند قرار دارد مرتبط کنند. این فلش، نور را از طریق یک کابل فیبر نوری فراهم می کند و از طریق یک توری پراش آن را به دوربین منعکس کرده و آن را به طیف های رنگی تجزیه می کند. از راه روشنایی رنگ های مختلف امکان گفتن اینکه چه چیزی در مایع وجود دارد می باشد.

برنارد روث، مدیر مرکز تحقیقات اپتیکی دانشگاه هانوفر گفته است که این مرکز توانایی دارد تا دستگاه هایی که با تراشه های کوچک بر روی گوشی های هوشمند نصب می شود، توسعه دهد. بنابراین سنسورهای رزونانس سطح پلاسمون، قابلیت فراگیری بیش تری در آینده خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزییات این دستاورد مهم علمی، به سایت انجمن اپتیکال امریکا به نشانی osa.org مراجعه کنید.

تست حاملگی با سنسورهای گوشی هوشمند

درباره این سامانه در ویدئو زیر اطلاعات خوبی مشاهده کنید.

رزونانس پلاسمون سطح (SPR) یک پدیده نوری است و ابزاری برای مشاهده برهم کنش های بین یک آنالیت و بیومولکول تثبیت شده بر روی سطح می باشد. این پدیده به پیوند بین آنالیت و بیومولکول حساس است. از این نظر رزونانس پلاسمون سطح نوعی بیوسنسور محسوب می گردد. نوسانات الکترون های موجود در سطح مشترک دو ماد ه (ورقه فلزی وهوا) پلاسمون سطح نامیده می شود. پلاسمون های سطح توسط فوتون های نورمرئی یا فرابنفش برانگیخته می شوند که به این پدیده رزونانس پلاسمون سطح گفته می شود.

در تکنیک عملی، نور تک طول موج با زوایای مختلف به نانو فیلم فلزی (عمدتاً از جنس طلا) برخورد کرده و در یک زاویه خاص که زاویه رزونانس یا زاویه SPR نامیده می شود پلاسمون های سطح برانگیخته شده، نور جذب می شود و شدت نور منعکس شده از فیلم فلزی در این زاویه مینیمم است. زاویه رزونانس به ضریب شکست محیط اطراف فلز بستگی دارد. (منبع: mitra-varnaseri.blogfa.com)

البته تست بارداری از طریق موبایل، مورد خیلی جدید نیست. پیش تر، شرکت سلامت دیجیتال Welltwigs اپلیکیشن بارداری و سنسورهای مانیتورینگ بارداری خود را رونمایی کرده است. اپلیکیشن بارداری این شرکت علاوه بر نظارت بر چرخه بارداری زنان، دو کاربرد جانبی دیگر را نیز به همراه خود دارد. این اپلیکیشن قابلیت نظارت بر دمای پایه بدن را دارد و این کار را با استفاده از محصولی به نام Thermotwig انجام می دهد.

تست حاملگی با سنسورهای گوشی هوشمند

همچنین یک کاربرد دیگر این اپلیکیشن پایش سطح هورمون به وسیله دستگاهی به نام Labtwig می باشد.

تست حاملگی با سنسورهای گوشی هوشمند

(اپلیکیشن بارداری شرکت Welltwigs)

اگرچه شرکت هایی دیگر مثل Kindara و Duofertility دارای محصولاتی مشابه Thermotwig به منظور اندازه گیری دمای پایه بدن می باشند اما پایشگر سطح هورمون کمتر متداول بوده است و این شرکت ها توجهی به این قضیه نداشته اند.

فناوری اطلاعات و ارتباطات، امروزه نقش زیادی در توسعه علم پزشکی و ارتقای سطح معاینات و تشخیص درست و دقیق بیماری ها و چالش های جسمی افراد داشته است و به نظر می رسد، کارآفرینی دیجیتالی در عرصه پزشکی، نقش بسیار مهمی در توسعه علم پزشکی در روزگار کنونی دارد. استفاده از قابلیت های مختلف گوشی های تلفن همراه هوشمند برای انتقال اطلاعات پزشکی و بالینی دارنده آن به سامانه های بیمارستانی در اقصی نقاط جهان، به نظر می رسد در پدیدار کردن انقلابی در عرصه پزشکی، مؤثر باشد.

موضوعی که سبب می شود تا بیماران، با کم ترین هزینه و در سریع ترین زمان ممکن، مورد معاینه پزشکی توسط پزشک معالج خود قرار گرفته و از طریق سامانه های هوشمند از راه دور، دستورالعمل های پزشکی دقیق متناسب با بیماران، برایان ها ارسال شود. موضوع فناوری های اینترنتی پزشکی یا medical internet technologies در توسعه سبک زندگی دیجیتالی مردمان روزگار ما نقش زیادی ایفا خواهند کرد. در ویدئو زیر، شماری از این فناوری هارا مشاهده می کنید که جالب توجه است.

منبع: برترین ها

نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الكترونیك :
متن پیام :
كد امنیتی :
برترین مطالب روز
خريد vpn
برترین مطالب هفته
برترین مطالب ماه
برترین مطالب سال