لوله آتشخوار
بخش های سایت
دوستان

شگفت انگیز: غول شبکه های اجتماعی اینترنت، فیس بوک، اخیراً اعلام کرد که عملیات ساخت مجموعه Data Center خود در منطقه Fort Worth تگزاس را آغاز کرده است. این مجموعه عظیم، شامل فضای ساختمانی 70 هزار فوت مربعی می باشد که در کنار زمین 440 هزار فوت مربعی دیتاهال آن، بنا می شود. نشریه دالاس ژورنال آمریکا گزارش کرد، فیس بوک برای ساخت این دیتاسنتر عظیم، 1 میلیارد دلار هزینه خواهد کرد.

این دیتاسنتر، پیشرفته ترین و سبزترین دیتاسنتر جهان خواهد بود که در تگزاس برای فیس بوک ساخته می شود. این دیتاسنتر، به طور 100 درصد از منابع انرژی بادی برای تولید برق خود استفاده می کند که با استقبال حامیان محیط زیست از جمله Greenpeace همراه شده است. در این دیتاسنتر، از انرژی های تجدید پذیر، سامانه های پیشرفته هوشمند احیای آب باران (rainwater reclamation systems) و فناوری های بهینه سازی مصرف انرژی استفاده می شود. حتی گفته شده است که در طراحی این دیتاسنتر، تلاش می شود تا با استفاده از حرارت تولید شده توسط سرورها، گرمایش ساختمان های اداری، تأمین شود. این دیتاسنتر هوشمند طرفدار محیط زیست، عظیم ترین دیتاسنتر جهان نام دارد.

دیتاسنتر بادی 1 میلیارد دلاری فیسبوک

به گزازش برترین ها؛ به نقل از سیلیکون بیت، نیروی برق این دیتاسنتر، از منابع انرژی تجدیدپذیری مانند وزش باد استفاده خواهد کرد که نیروگاه آن، در فاصله دو ساعتی شمال غربی تگزاس، قرار دارد. دیتاسنتر دوستدار محیط زیست فیس بوک که در تگزاس قرار دارد، در واقع پنجمین دیتاسنتر این شرکت را تشکیل می دهد. علاوه بر تلاش فیس بوک جهت یافتن مکانی مناسب برای استقرار دیتاسنتر جدیدش که دسترسی های فیبرنوری و انرژی های تجدید پذیر فراوان را پشتیبانی می کند، قصد دارد یک همکاری مطلوب را با اتحادیه تگزاس شمالی North Texas community آغاز کند.

مایکل کیرکلند، سخنگوی فیس بوک اخیراً این موضوع را به دالاس بیزینس در میان گذاشته است. کیرکلند گفته است که فیس بوک هر آن چه را درباره ساخت این دیتاسنتر دوستدار محیط زیست، نیاز داشته، در این منطقه کسب کرده است. وی عنوان کرده که ارتباط شرکت ساختمانی فیس بوک با اهالی شهر بسیار خوب خواهد بود و این شرکت به دلیل توسعه فعالیت هایش، نیاز به دیتاسنترهای عظیم زیاد تری دارد.

شرکت ساختمانی DPR Construction Co.، قرار است کار ساخت این دیتاسنتر 1 میلیارد دلاری بادی را به مدت یک سال انجام دهد. این شرکت درتلاش است تا این دیتاسنتر را در فضایی به وسعت 110 هکتار، بسازد.

فیس بوک برای ساخت این مرکز دیتا، 146 میلیون دلار، تسهیلات مالیاتی دریافت خواهد کرد. فیس بوک قرار است، 40 کارمند تمام وقت محلی در منطقه فورت ورث تگزاس استخدام کند که میانگین حقوق سالانه آن ها حدود 70 هزار دلار برآورد شده است که احتمالاً این تعداد به 100 نفر افزایش خواهد یافت.

اقدام فیس بوک به ساخت دیتاسنتر بادی که طرفدار مسائل زیست محیطی می باشد، نگاه ها را به یکی از غول های سیلیکون ولی، یعنی شرکت آمازون، متمایل کرده است. این شرکت، هنوز درباره شیوه تأمین انرژی دیتاسنترهای جدید خود در ایالت های اوهایو و ایندیانا، توضیحاتی منتشر نکرده است. اگر چه، دیوید پومرانتز، مسئول امور انرژی و محیط زیست آمازون، درباره تجدیدپذیر بودن انرژی های به کار رفته در این دیتاسنترها، اطمینان داده بود.

نخستین دیتاسنتر فیس بوک، در سال 2011 میلادی در Prineville، واقع در منطقه سرمایه گذاری Oregon تأسیس شد که منطقه ای با دشت های وسیع و پر باد می باشد و سرمایه گذاران، از مالیات معاف هستند. قانون گذاران شهر اورگان، برای اطمینان دادن به شرکت هایی ماند فیس بوک که از معافیت های مالیاتی برخوردار خواهند بود، لایحه ای را در مجلس قانونگذاری ایالتی در سال 2012 میلادی به تصویب رساندند که شرکت های دنیای فناوری را از پرداخت مالیات معاف می کرد.

دیتاسنتر بادی 1 میلیارد دلاری فیسبوک

(تصویر لایحه معافیت مالیاتی شرکت های فعال در منطقه اقتصادی اورگان از سال 2012)

برای راحتی دسترسی به این دیتاسنتر عظیم، مکان استقرار آن در نزدیکی فرودگاه فورت ورث آلیانس و اتوبان ایندیپندنس در نظر گرفته شده که در نقشه زیر ارائه شده است.

دیتاسنتر بادی 1 میلیارد دلاری فیسبوک

(نقشه مکانی دیتاسنتر جدید فیس بوک در کنار فرودگاه فورت ورث آلیانس)

شهر Luleå در نزدیکی قطب شمال در بالای کشور سوئد قرار گرفته و میانگین درجه هوا در طول سال به جز تابستان یک درجه سانتی گراد می باشد و در تابستان میانگین هوا به بیست درجه سانتی گراد می رسد. با توجه به همین شرایط جعرافیایی، فیس بوک می تواند با استفاده از سیستم های خنک کننده که نیرو خود را توسط هوای بیرون از محیط ساختمان تأمین می کنند (این کار برای گردش هوا و جلوگیری از گرم شدن زیاد پایگاه استفاده می شود) که باعث صرفه جویی در مصرف برق خواهد داشت.

دیتاسنتر بادی 1 میلیارد دلاری فیسبوک

(تصویری از دیتاسنتر فیس بوک در سوئد)

در این دیتاسنتر ده ها هزار سرور مسئولیت ذخیره و نگهداری اطلاعات فیس بوک را به عهده دارند، این سرورها به نحوی ساخته و تنظیم شده اند که کمترین میزان مصرف انرژی را دارا می باشند.

این مرکز دارای سیستم تهویه و برق اضطراری پیشرفته می باشد تا احتمال بروز خطرات و از کار افتادن وب سایت را به حداقل برساند.

علاوه بر فیس بوک که به ساخت دیتاسنترهای مبتنی بر انرژی یاد و تجدید پذیر، علاقه نشان داده است، گوگل نیز در این عرصه سابقه فعالیت دارد. غول جست وجوی اینترنت، پیش تر بای تأمین انرژی دیتاسنترهای خود در Hamina فنلاند، چهار مزرعهٔ مجهز به توربین های بادی را از کمپانی های فعال در این زمینه در سال 2013 میلادی خریداری کرد. مزارع مورد نظر در جنوب سوئد توسط الوس ویند بنا نهاده و در سال 2015 نیز به صورت عملیاتی وارد چرخهٔ تولید نیروی الکتریکی شده اند.

دیتاسنتر بادی 1 میلیارد دلاری فیسبوک

(6 تصویر از دیتاسنتر دوست دار محیط گوگل در فنلاند)

مراکز دادهٔ گوگل در فنلاند از جنبهٔ دیگری نیز بسیار جالب توجه هستند، چراکه در این تأسیسات برای خنک کردن، از آب دریا استفاده می شود که به دلیل نزدیک بودن به قطب شمال، بسیار خنک بوده و نیازی به سرد کردن آن نیست. گوگل دیتاسنتر خود را در سال 2009 ساخته که برای رساندن آب به آن، کانال بزرگ 400 متری را بنا کرده است. ویدئو زیر، شما را به دنیای جالب این دیتا سنتر می برد.

دیتاسنترهای زیست محیطی (eco-friendly datacenter)، موضوع جدیدی در عرصه کسب و کارهای فناوری می باشد.

روی آوردن غول های فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان به راه اندازی پایگاه های داده بر اساس مسائل زیست محیطی، اهمیت کسب و کار سبز (Green Business) را نشان می دهد که کارآفرینی دیجیتالی جهان، از آن به عنوان یک امتیاز رقابتی و برگ برنده در توسعه زیر ساخت ها و ظرفیت های خدماتی و مدیریتی خود بهره می برد.

به نظر می رسد، به زودی باید شاهد فصل نوینی از کارآفرینی دییجتالی سبز (Green Digital Entrepreneurship) باشیم، کارآفرینی که افق هایی را به سمت و سوی کارآفرینی دیجیتالی فضایی نیز، در دستور کار قرار داده است و بالون های اینترنتی و واقعیت مجازی و پهبادها، توسعه اینترنت را به ماورای جو زمین نیز، هدایت کرده اند.

منبع : برترین ها

نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الكترونیك :
متن پیام :
كد امنیتی :
برترین مطالب روز
خريد vpn
برترین مطالب هفته
برترین مطالب ماه
برترین مطالب سال